Od 18 marca 1998 roku obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Ustanowiono go, by szerzyć wiedzę na temat tego skomplikowanego organu, a także informować o roli badań układu nerwowego.
Czym jest móz to każdy z nas wie. Mózg (cerebrum) –narząd ośrodkowego układu nerwowego, złożony ze zwojów mózgowych (cerebralnych, głowowych) występujący u większości zwierząd dwubocznie symetrycznych. Oczywiście jest to naukowa definicja mózgu. Pomimo, że mózg jest tak niewielki to pełni kluczową rolę w ludzkim organizmie. Wszyscy wiemy, że ludzki mózg to najbardziej złożony organ na świecie. To właśnie on całkowicie steruje wszystkim, naszym życiem, emocjami oraz pamięcią. Pozwala nam widzieć, słyszeć i czuć.
Ale, czy wszystko wiemy na teamat mózgu? Poniżej kilka ciekawostek na temat tego cudownego organu.
- Otóż mózg to najbardziej energochłonny organ naszego ciała. Zużywa 20 % energi, pomimo, że tylko 2 % naszej wagi. Potrzebuje tej mocy, by móc utrzymać nasze szare komórki w zdrowiu. Wysyłanie impulsów energetycznych, które pozwalają na komunikację między poszczególnymi komórkami, również pochłania sporo energii.
- Około 100 miliardów neuronów posiada każdy z nas! Całkiem sporo, prawda? To aż 16 razy więcej niż liczba ludzi na Ziemi. Niesamowite!
- Około 10 % części swojego mózgu zużywa każdy z nas. Mimo to nieprawdą jest, chociaż wiele osób to powtarza, że nie wykorzystujemy jego możliwości. Mózg jest w pełni aktywny jedynie w czasie ataku padaczki.
- Mózg składa się aż w 75 % z wody. Czyżby o to chodziło w tym całym “robieniu wody z mózgu”? :):):)
- Okazuje się, że stres to czynnik, który najbardziej wpływa na zmiany w mózgu. Najgorsze, że może on doprowadzić do zmniejszenia jego objętości. Chyba czas poświęcić chwilę na relaks!
- Nasz organizm znalazł sposób na ochładzanie mózgu, a sposobem tym jest ziewania. Tak, tak ziewanie ochładza przegrzany mózg. Ponadto ziewanie wpływa również na niedobór ilości tlenu w naszym mózgu. Bez tlenu komórki mózgu zaczynają umierać po 4 do 6 minutach.
- Nasz mózg produkuje takką ilość energii, która wystarczyłaby żeby zapalić żarówkę. Tak, tak, żeby zapalić żarówkę. Jeśli jesteśmy obudzeni, to jest to srednio od 30 do 35 watów.
- Informacje docierają do ludzkiego mózgu z prędkością 100 megabitów na sekundę. To jest dopiero prędkość!!!
- Neurony w mózgu powstają przez całe życie człowieka. We wczesnym okresie ciąży w mózgu dziecka neurony rozwijają się z prędkością 250,000 na sekundę.
- Mózg noworodka w ciągu pierwszego roku życia trzykrotnie się powiększa.
- Uszkodzona część mózgu może być zastąpiona przez jego zdrową część.
- W czasie snu mózg ciągle pracuje. W tym czasie segreguje zdobyte wcześniej informacje.
- Impuls nerwowy pędzi z prędkością około 400 km/h. To prawdziwy sprinter!!!
- Aktywność fizyczna prowadzi do powstawania nowych połączeń nerwowych.
- Mózg nie czuje bólu!!!
- Przetwarzaniem bodźców wzrokowych zajmuje aż 1/3 mózgu.
- Waga mózgu różni się u mężczyzny i kobiety. U dorosłego mężczyzny waży około 1375 g, u kobiety nieco mniej – 1225 g. Kobiece mózgi, chociaż mniejsze niż męskie, są tak samo sprawne, a więc i wydajniejsze.
- Każda próba przypomnienia sobie czegoś lub wpadnięcie na nowy pomysł prowadzi do powstania nowego połączenia w mózgu.
- Mózgi nałogowych alkoholików mogą mieć zniszczonych nawet 20% komórek nerwowych. Po przejściu na abstynencję mózg może się częściowo zregenerować.
Powinniśmy dbać o ten niezwykły organ naszego organizmu, tak samo jak o inne części naszego ciała. Powinniśmy regularnie uprawiać sporty, dotleniać się, zdrowo odżywiać i wysypiać, a przy tym unikać używek takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Proste? Oczywiście, że proste! 🙂 🙂 🙂